Pronajměte byt studentům a vyděláte více

Vlastníte větší byt, ale je problém sehnat nájemce? Běžná rodina si nemůže velké byty kvůli nedostatku financí dovolit. Naopak mladí lidé preferují menší bydlení, protože doma tráví minimum času. Alternativním a pro vás také výhodnějším řešením je, že začnete svůj byt s velkými dispozicemi pronajímat studentům. Můžete tak vydělat mnohem více peněz. V dnešním článku se podíváme, jak na to.

Byty ve studentských městech

Pokud tedy máte větší byt, který ale nevyužíváte, začněte ho pronajímat studentům. Ale pozor, tato možnost se nabízí zejména majitelům bytů ve městech, kde sídlí také univerzita. Mezi studentská města tedy patří Praha, Brno, Ostrava, Zlín, Liberec a podobně. Poptávka po studentských bytech neustále roste, protože studenti priváty preferují více než studentské koleje. Největší poptávka po sdílených bytech je samozřejmě v Praze.

Čím blíže se byt nachází vysoké škole, tím je to pro vás lepší, protože byt bude mnohem žádanější. Výdělek se odvíjí také od toho, kolika pokoji byt disponuje. V každém pokoji bývají ubytované zpravidla dvě až tři osoby, z nichž každá platí nájem, jenž si sami stanovíte

Jak by měl studentský byt vypadat?

Jestliže jste nikdy neviděli studentský byt, pak si asi nedokážete představit, jak by měl takový byt na pronájem vypadat. Nejprve byste si měli stanovit, kolik osob chcete v bytě mít. Na základě tohoto rozhodnutí musíte pokoje vybavit dostatečným počtem postelí a válend. Dále by se v bytě měl nacházet běžný nábytek, lednice, pračka a v neposlední řadě i sporák. Jelikož studenti potřebují internet, je důležité, aby měl váš byt zaveden internet.

Dále budete s nájemci řešit nájemné. Každý měsíc musíte platit zálohy na energie, abyste koncem roku neplatili vysoký nedoplatek. Dáme si příklad. Pokud vlastníte byt 3+1, který má dva neprůchozí a jeden průchozí pokoj, můžete do něj ubytovat až šest studentů – 3 studenty ve 2 pokojích. Nájemné by se pak mělo pohybovat mezi 2 500 Kč až 3 000 Kč, a tak můžete dostat každý měsíc kolem 15 000 Kč.

Samozřejmě, záleží i na tom, jak jsou pokoje velké. Do některých pokojů nejdou tři postele dát, a tak můžete ubytovat pouze dva studenty v jednom pokoji.

Pamatujte na prázdniny

Většina studentů přes prázdniny jezdí pryč (do zahraničí, nebo domů), a tak musíte počítat s tím, že vám zůstane byt minimálně červenec, srpen volný. Ale i přesto se vám pronájem bytu studentům vyplatí více než rodině, protože můžete získat vyšší částku za nájemné.

Sepsáno ve spolupráci s realityblog.cz