ISO certifikace – nutnost a konkurenční výhoda

Přemýšlíte, jak zlepšit postavení vaší společnosti na trhu? Rádi byste novým i stávajícím zákazníkům ukázali, že dodržujete určité normy výroby či kvalitu poskytovaných služeb? Nechte si vypracovat ISO certifikáty, které zákazníkům dokážou, že vaše společnost splňuje určité normy kvality!

ISO certifikace je již poměrně známou normou. Společnost vlastnící ISO certifikáty dokazuje, že dodržuje určité stanovené normy výroby nebo poskytování služeb. Zákazníci se tedy mohou spolehnout na to, že i v jejich případě budou tyto normy dodrženy a oni dostanou, co požadují. Tato certifikace se hodí především menším a středním firmám, které se specializují na výrobu a poskytování služeb. Pro velké firmy je ISO certifikace již téměř standardem. Získat ji můžete u mnoha firem, přičemž některé firmy vás na certifikaci pouze připraví a pomohou zpracovat potřebné dokumenty, zatímco jiné vám certifikaci i provedou. Platnost certifikátu jsou 3 roky, během nichž probíhají kontrolní či dozorové audity, zda jsou normy kvality výroby či služeb neustále dodržovány. Poté po 3 letech proběhne recertifikace a platnost pro vaše ISO certifikáty je prodloužena o další 3 roky.

Slovo ISO sice svádí k tomu, že se jedná o zkratku pro International Organization of Standardization u nás známou jako Mezinárodní organizaci pro normalizaci, avšak slovo pochází z řečtiny ze slova isos, což znamená stejný. Velkou výhodou především pro firmy, u nichž jejich působnost nekončí hranicemi je to, že se jedná o mezinárodní ISO certifikaci. ISO certifikáty se tedy mohou prokazovat kdekoliv a ISO certifikace bude uznána i za hranicemi.

V současné době je k dispozici více jak 18 000 norem, avšak nejznámější a nejpoužívanější je ISO 9000, které v sobě spojuje normy ISO 9001, 9002 a 9003. Nejpoužívanější jsou ISO certifikáty 9001, kterých bylo na celém světě vystaveno již více jak 1 milion. Tato certifikace je oblíbená i proto, že za ní stojí určitá jednoduchost a hlavně univerzálnost. Je dobře dostupná pro malé a střední firmy, které díky ní získají vyšší konkurenceschopnost na našem trhu a mohou si tak získat nové zákazníky, kteří vyžadují splnění určitých standardů výroby nebo poskytování služeb. Pro velké firmy jsou ISO certifikáty již téměř samozřejmostí.