Pneumatiky

Kvalitní pneumatiky mohou na silnici zachránit život vám i vašim nejbližším

Bezpečné odstupy mezi vozidly a kvalitní pneumatiky
VenV / Pixabay

Dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi auty – toto pravidlo by nemělo být cizí nikomu z nás. Všichni bohužel známe situaci, kdy někam spěcháme a jednoduše potřebujeme ovládnout celý levý pruh vozovky. Řidič ve vozidle před námi to ovšem ne a ne pochopit. Proto se na něj lepíme takovým způsobem, za který bychom si bez mrknutí oka vysloužili pěknou pokutu. Bohužel tento – v České republice velmi rozšířený – nešvar je často zdrojem těžkých dopravních nehod. Jak se na tuto problematiku dívá platná legislativa a jak výrobci kvalitního pneu? Mohou mít kvalitní pneumatiky dopad na brzdnou dráhu a průběh či následky nehody? Na tyto a spoustu dalších otázek si odpovíme následujícími řádky.

Neznalost zákona (ne)omlouvá

Česká legislativa se na nedodržování bezpečných odstupů dívá tak trošku skrz prsty. Formulka uvedená v zákoně o silničním provozu č. 361/2000 Sb. Doslova říká, že: „Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.“ Co z toho plyne? Že zodpovědnost za své činy má v tomto případě primárně pouze řidič motorového vozidla a účastník dopravního provozu. Pokud za volantem sedí člověk, jemuž je zodpovědnost za své vlastní chování a jeho dopady zcela cizí, nemůžeme stoprocentně předpokládat, že jízdu přizpůsobí stavu a povrchu vozovky a jeho riskantní jízda tak může mít nedozírné následky.

Jak dlouhá je „bezpečná vzdálenost“?

Pokud po přečtení výše uvedeného přemýšlíte, jak dlouhá by tedy bezpečná vzdálenost měla být, pak mějte na paměti, že konkrétní délku nelze dopředu určit. Dopravní experti radí udržovat takový odstup, který odpovídá vzdálenosti, jakou urazí vozidlo za dvě sekundy. Na brzdnou dráhu mají ovšem vliv nejen zkušenosti řidiče, ale zejména pak rychlost vozidla, stav a povrch vozovky, ale i povětrnostní podmínky a rozmary počasí. Jinak se automobil chová v létě za slunečného počasí a jinak na podzim, kdy se můžeme setkat s prvními mrazíky. Délku brzdné dráhy ovšem ovlivňuje ještě jeden neopomenutelný faktor, kterým jsou kvalitní pneumatiky.

Tip na článek  AAA AUTO a zkušenosti s podvody nepřevedených aut

Kvalita vs. cena pneumatik

Pořízení nových pneumatik rozhodně nepatří mezi zanedbatelnou investici. Na druhou stranu se ovšem vyplatí sáhnout po kvalitním pneu, které může v rozhodujících situacích ovlivnit chování vozidla na silnici a tím minimalizovat riziko dopravní nehody. Kromě kvalitních pneumatik je ovšem nutno zajistit také jejich správné nahuštění, jež je při brždění neméně klíčové. Nechcete-li volit mezi cenou a kvalitou můžeme vám doporučit levné pneu ze stránek www.pneumatiky.cz. Nabídka tohoto prodejce je opravdu bohatá a nacházejí se v ní prestižní značky pneumatik, které jsou synonymem kvality a bezpečnosti. Přezouváte-li ze zimních pneu na letní, můžeme vám doporučit například pneumatiky Continental PremiumContact 5, jež dosahují perfektních výsledků na každém povrchu. Velkou předností je výrazně zkrácená brzdná dráha, díky níž patří tyto pneumatiky mezi nejbezpečnější ve své třídě!

Zdroj: pneumatiky.cz

bezpečné odstupy mezi vozidly a kvalitní pneumatiky
bykst / Pixabay