Letní osvěžení s čajem matcha

Na horké léto se těším celý rok, co si budeme povídat. Jakmile ale nastanou parné dny, přemýšlím jen nad tím, čím se nejlépe osvěžit. Poslední dobou jsem si oblíbila matcha čaj. Samozřejmě studený, když je to léto. Přidám kousky ovoce, kostky ledu a nejlepší letní nápoj je na světě. Pokud ještě matchu neznáte, doporučuji vyzkoušet.

Čím se liší matcha čaj od klasického zeleného čaje?

Matcha čaj je jemný zelený prášek, který vzniká po rozemletí nejmladších jemně zelených čajových lístků. Díky tomu v sobě ukrývá spoustu přírodních bioaktivních látek. Zkrátka, je moc zdravý a lidské tělo z něj načerpá spoustu cenných živin. I já se po něm cítím ve formě.

Pokud pijete matcha čaj, konzumujete vlastně celý čajový list, a proto je také mnohem silnější než běžný zelený čaj.

Výhody čaje matcha:

  • obsahuje čajový kofein – dodá energii, podporuje soustředění
  • zrychluje metabolismus – oceníte při hubnutí
  • zvyšuje imunitu – tělu dodá cenné vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny, vlákninu

Pro přípravu matcha čaje budete potřebovat:

  • 5 gramů matcha čaje
  • 250 ml studené vody, mléka (i rostlinné), ovocné šťávy
  • kostky ledu
  • libovolné letní ovoce
  • agávový sirup (snadno rozpustný ve studené vodě)
Tip na článek  Kancelářské potřeby

Ledový matcha čaj nejlépe připravíte za pomoci šejkru (nebo jakékoli zavírací sklenice). Do nádoby nalijeme tekutinu, přidáme zelený prášek matcha čaje a lehce promícháme. Přelijeme do sklenice, přidáme na kousky nakrájené ovoce (ananas, meruňky, broskve, jahody, apod.), několik kostek ledu, hodí se i pár lístek máty.

Podle chuti můžete přisladit agávovým sirupem, ale není to nutné. Mě chutná i bez něj. Je to totiž také skvělý nápoj, když se chcete zbavit chuti na sladké. Vůbec mě po něm nehoní mlsná a to je také velké plus.

TIP: Zkuste do matcha čaje přimíchat vymačkanou šťávu z pomeranče, nebo poloviny limety, dejte pár lístků meduňky a nechte hodinu odležet v lednici. Chutná zase trochu jinak.