Se zelenou kartou do zahraničí

Se zelenou kartou do zahraničí

Se zelenou kartou do zahraničí
Efraimstochter / Pixabay

Poslední dny nás příjemně naladily na léto. Už se můžeme těšit na blížící se dovolené. Každoročně vyráží k moři či na okružní jízdu po Evropě průměrně 1,9 milionů Čechů. Při cestování vlastním vozem na sebe vždy bereme riziko možné nehody. Pokud máte ale zaplacené povinné ručení, které je ostatně dáno povinností ze zákona, může být pro vás řešení nastalého problému o to jednodušší.

Důležité je si před cestou zjistit, zda povinné ručení platí i v zahraničí. Ve většině evropských států se zaplacené ručení prokazuje tzv. zelenou kartou. Ta platí například v Chorvatsku, Německu, Španělsku, v Baltských státech, Slovinsku, Itálii atd. Seznam všech zemí lze nalézt na internetových stránkách České kanceláře pojistitelů. Existují totiž také státy, kde se zelenou kartou neuspějete. Mezi ně patří například Kosovo. Zde je nutné zaplatit tzv. hraniční poplatek. Jeho cena se liší v závislosti na dnech, které chcete v zemi strávit. Minimální doba je však 15 dní.

Užitečné informace pro cestovatele schraňuje Ministerstvo zahraničních věcí. Na jeho stránkách lze nalézt ty nejdůležitější informace. Dočíst se tak můžete nejenom o turistických zajímavostech, dopravě či bezpečnosti v dané zemi, ale rovněž o tom, které dokumenty je nutné mít sebou.

Tip na článek  Cestování obytným vozem po Evropě

Co se týče samotného povinného ručení, nabídka pojišťoven je opravdu široká. Není proto téměř možné vyjmenovat jednotlivé služby, kterých se vám díky povinnému ručení dostane. Každá pojišťovna nabízí různé typy. Ty se liší nejenom cenou v základním balíčku, ale rovněž i šíří služeb či nadstandardních benefitů. Lze však říci, že většina z nich má ve své základní nabídce asistenční služby. V rámci povinného ručení je rovněž samozřejmostí pokrytí škod na zdraví i majetku poškozených osob. Za příplatek si pak můžete sjednat rozšířené asistenční služby, úrazové pojištění řidiče i všech osob, nebo například pojištění zavazadel. Při výběru se tedy rozhodně vyplatí zjistit si co nejvíce informací, abyste si mohli zvolit povinné ručení šité vám na míru. Poskytované služby samozřejmě platí i v případě zahraniční cesty, mohou však být v jiném rozsahu než na území ČR.