Tepelná čerpadla mají široké spektrum výhod

Uvažujete také o tom, jaké výhody mají? Proč si vůbec pořídit domů tepelná čerpadla? Nejspíš ano, a to i proto, že jde o velký hit posledních let. Jednoduchý princip, obrovské výhody a úspora za energie je vždy zaručena, vstupní investice se do několika let vrátí. Jinak řečeno, zpočátku to chce trochu nervů a peněz, ale odměna je opravdu skvělá a výhod je tu celá řada – energetická soběstačnost domácnosti je přeci tím, o čem mnozí jen celý život sní!

Jak to vlastně celé funguje?

Princip fungování tepelného čerpadla není vůbec nic složitého. Čerpadlo sbírá teplo ze svého bezprostředního okolí a přetavuje jej v užitečnou energii – můžete ohřívat vodu do koupelny nebo vytápět své obydlí doslova za hubičku. Zdroje tepla jsou maximálně ekologické, možnosti máte hned tři – vzduch, země nebo voda. Nemusíte tedy skládat uhlí do kotelny a ještě za něj platit nemalé finanční prostředky. Cena tohoto druhu vytápění je navíc poměrně vysoká, a to už vůbec nemluvíme o elektřině či plynu.

Tip na článek  Lokalita pražských Malešic má k dispozici už jen poslední byty k prodeji

Výhod je tu opravdu hodně

Tepelná čerpadla mají sice relativně vyšší pořizovací cenu (než pořádná várka uhlí), ale nabízí pestrou paletu výhod. Jednou z nich je třeba dlouhá životnost, komfortní ovládání, při kterém nemusíte za mrazivých dnů chodit ven (ale vlastně jen zapnete internet a nastavíte všechno potřebné online). Účinnost dosahuje u některých typů hranice osmdesáti procent, což je opravdu skvělé číslo. Jednoduše energie prakticky zadarmo, jen investovat…

Zajímá Vás, kolik zaplatíte? Tepelná čerpadla cena vlastně není vysoká, ale musíte si rozpočítat náklady na vytápění za období jedné generace a dát do jedné roviny – až pak uvidíte jasně a zřetelně, kolik vlastně uspoříte. A rozhodně nemusí jít všechny peníze jen a pouze z Vaší kapsy. Existují dotační programy ze státních fondů, čerpadla jsou přeci alternativní zdroje energie a šetří životní prostředí skoro na sto procent.