Water Sprinkler Casting Water Add  - webandi / Pixabay

Efektivní zavlažovací systémy do zahrad

Při nedostatku času na údržbu a zalévání zahrady či trávníku je vhodné využít automatický zavlažovací systém. Můžete jej navíc čas od času doplnit o živný roztok.

Pěkná a upravená zahrada, kde se daří okrasným a užitkovým rostlinám, keřům a stromům, vyžaduje dost času a úsilí, aby vypadala stále dobře. Jednou z nutností pro udržení pěkné zahrady je v posledních letech sucha pravidelná a dostatečná zálivka. V horkých letních dnech je třeba záhony i trávník zavlažovat i po několik hodin. V období dešťů srážkové a půdní senzory naopak automatické zavlažování nespustí.

Automatický zavlažovací systém na trávník i zahradu

V posledních suchých letech je zavlažovací systém spolehlivým řešením dodávky vody rostlinám. Instalace automatické závlahy se skládá z potrubí a výsuvných postřikovačů umístěných v půdě 25 až 30 cm pod úrovní terénu. Systémy závlahy mohou být členěny na několik větví a sekce mohou být osazeny různými postřikovači ovládanými jednotlivými elektroventily. Automatická závlaha se musí správně navrhnout a instalovat. Rostlinám, dřevinám i trávníku dopřeje pravidelnou a dostatečnou zálivku. Pokud jednou za čas přidáte do závlahy i výživový roztok, rostliny krásně porostou. Snížíte spotřebu vody a finance, které byste za ni zaplatili.

Tip na článek  Víte, kde hledat kvalitní zahradní nábytek?

Systém automatické závlahy

Moderní systémy automatické zavlažování trávníku i zahrady vysunou postřikovače nad povrch terénu po otevření přívodu vody s pomocí elektromagnetických ventilů. Po skončení doby zavlažování se opět postřikovače zasunou zpět do podzemních pouzder. Díky naprogramování vám za deště pomohou automatická čidla srážek, která systém závlahy vypnou. Pokud prší, závlaha se nesepne díky čidlům a senzorům. Naprogramovaná centrální jednotka automaticky sepne a vypne jednotlivé elektroventily dle zvolené doby, délky, četnosti i míry zálivky.