Hledáte pronájem bytu v Plzni a rádi byste si bydlení zařídili po svém?

Pronájem bytu v Plzni můžete dnes sehnat v podstatě za stejných podmínek jako před rokem. Činže se zde za posledních dvanáct měsíců prakticky nezměnily, podobně jako ve většině dalších měst naší republiky. Pokud jde o nabídku nájemních bytů, ta je v Plzni poměrně obsáhlá. Stačí si jen ujasnit, co zhruba hledáte, a zároveň vědět, kde to můžete nejlépe a zároveň nejrychleji najít. Potřebujete s tím trochu poradit? A zajímá vás, jaké máte možnosti, když si budete chtít sehnat byt, který je nezařízený? Chcete vědět, na jaké limity může narazit vaše snaha o jeho zútulnění? A co třeba větší úpravy? Musí vám je majitel povolit? Tak hezky popořadě. Nejdříve se podíváme, jak to je s nájemným.

Je pronájem bytu v Plzni drahý?

Odpověď na otázku, zda jsou činže v Plzni vysoké či nikoliv, samozřejmě do značné míry závisí na tom, jaké máte aktuálně příjmy. Obecně lze říci, že průměrných 200 Kč za metr čtvereční je z dlouhodobějšího hlediska možné považovat za částku odpovídající celkové situaci na trhu s nájemním bydlením. Není to tedy ani levné, ale ani nijak extrémně drahé. Jestliže se pokusíme o srovnání s dalšími dvanácti krajskými městy, nachází se Plzeň zhruba uprostřed pomyslného žebříčku. Na rozdíl od nejdražší Prahy, kde činže v souvislosti s dramatickým propadem turismu v posledním roce mírně klesly, se však v západočeské metropoli ceny tohoto typu bydlení ve srovnatelném období téměř nepohnuly. Pokud nyní reálně uvažujete o tom, že si nějaký byt pronajmete, je na místě další, ještě důležitější otázka. Jaká? Měli byste se ptát, jak dlouho ceny ještě vydrží a zda už náhodou není zvyšování nájemného na dohled.

Průměrná činže v některých krajských městech (1.Q/2021)

Krajské město Za 1 m2 Krajské město Za 1 m2
Praha 297 Kč Plzeň 200 Kč
Brno 264 Kč Liberec 191 Kč
Olomouc 209 Kč Ostrava 170 Kč

Radnice již začínají zdražovat

Tržní nájemné snad s výjimkou již zmiňované Prahy a několika dalších míst tedy více méně stagnuje. Pravděpodobně se tak děje především díky určité nejistotě vyvolané koronavirem a kvůli ekonomickým dopadům, které mají „protipandemická“ opatření na určitou část tuzemské populace. Když se však podíváme na městské byty, zjistíme, že mnoho radnic již přikročilo k poměrně razantnímu zdražení. Odhodlají se v dohledné době k podobnému navýšení cen také soukromí vlastníci bytů? S ohledem na dlouhodobý nedostatek rezidenčních nemovitostí, který stále přetrvává a který už řadu let žene ceny bydlení vzhůru, je to bohužel dosti pravděpodobné. Prozatímní „covidová“ stagnace je v této souvislosti výjimečným jevem.

Tip na článek  Smart žárovky pomohou vyladit večerní atmosféru

Hledejte hned, a to na realitních portálech!

Poměrně vysoká pravděpodobnost dalšího růstu činží, který se může dostavit brzy poté, co dojde k očekávanému hospodářskému oživení, je pádným důvodem, proč byste neměli otálet. Potřebujete bydlet? Chcete najít pronájem? Začněte s tím hned! Levnější to už téměř jistě nebude. A pokud se kdy v budoucnu nějakého razantnějšího propadu činží dočkáme, pak se tak stane jedině díky skutečně masivní výstavbě, která by „vyhladovělý“ trh zásadním způsobem nasytila. Značně to může ovlivnit připravovaný stavební zákon, na jehož reálné dopady si však budeme muset ještě několik let počkat. Prozatím nezbývá, než brát, co je. A kam se při hledání pronájmu obrátit? Na realitní kancelář? Na známé či kolegy v práci? Vyzkoušet můžete cokoliv. Faktem však zůstává, že se v tomto ohledu nejlépe osvědčily obsáhlé realitní weby, či chcete-li, portály s realitní inzercí. Na nich obvykle bývá nabídka zdaleka nejširší a díky přehlednému uspořádání vám výběr nezabere zbytečně moc času.

Chcete si byt zařídit sami?

Rádi byste si našli nezařízený byt, abyste nové bydlení mohli hned na počátku co nejlépe uzpůsobit vašim představám? Buď si rovnou seženete pronájem, který je prázdný nebo musíte mít štěstí na rozumného majitele, který netrvá na tom, aby stávající vybavení v bytě zůstalo. Na všem se lze domluvit. A co když se rozhodnete provést zásadnější úpravy? Vždy dbejte na to, aby šlo o zásahy, které bude možné po skončení nájemního vztahu zase odstranit. Vybourání příčky ve snaze o propojení obývacího pokoje s kuchyní, k takovým úpravám určitě nepatří. Snad s výjimkou drobností, jako je třeba zatlučení skobičky, když věšíte na zeď obraz a podobných „malicherností“, je naprosto nezbytný souhlas majitele. Bez svolení vlastníka se raději do větších úprav nepouštějte!

Víte, co je předávací protokol?

Pokud jste už někdy v nějakém pronájmu žili, pak pro vás předávací protokol není žádnou novinkou . Jde o listinu, která bývá součástí každé nájemní smlouvy. Je v ní totiž uvedena celá řada důležitých detailů, týkajících se toho, v jakém je byt stavu v okamžiku, kdy ho přebíráte do užívání. Pakliže se s majitelem nemovitosti předem dohodnete na nějakých úpravách, které chcete hned po nastěhování udělat, zaneste je do předávacího protokolu a to včetně případné povinnosti na pozdější uvedení bytu do původního stavu a některých dalších detailů. Předejdete tím možným neshodám a ušetříte nejen čas a nervy, ale často také peníze!

Obáváte se dalšího růstu nájmů? Anebo jste přesvědčeni, že k němu nedojde ani po odeznění současné „covidové“ krize?