Bicycle Cyclist Exercise Activity  - Lingarto / Pixabay

Jaké odpružení kola si vybrat pro nejrůznější terény?

Milujete jízdu v terénu? Pak vás určitě zajímá, zda si pro své traily vybrat spíše odpružení hardtail nebo full suspension. Horské kolo jako takové vám sice nabídne oproti klasickým modelům lepší typ odpružení, napomáhající jeho efektivnější ovladatelnosti, rozdíly mezi jednotlivými modely tu však jsou.

V zásadě lze vybírat mezi „pevňáky“ alias hardtaily a celoodpruženými modely alias „celopéry“ či  full suspension. A my vám dnes poradíme, podle jakých kritérií.

Když si chcete terén pořádně odmakat

Cyklistické oblečení, batoh na kolo… To vše je bezpochyby důležité. Dobře vybrané modely sníží odpor vzduchu. A pokud navíc upřednostňujete při svých jízdách aerobní výkony, kombinované s fyzicky náročnými vyjížďkami, protínajícími často nejrůznější stoupání, zvolte hardtail.

Naopak zážitek z jízdy, rychlé sjezdy a terénní horská cyklistika si žádá bezpochyby celoodpružené kolo. Každou jízdu po nerovných svazích si tak doopravdy vychutnáte se vším všudy.

Kde a jak budete jezdit

Delší rasy v obtížnějších a náročnějších trailech s mnoha překážkami a dropy si nežádají jen kvalitní rukavice na kolo nebo cyklistické kraťasy, které opravdu něco vydrží, ale také ten správný „bike.“ V tomto případě bude komfortnější „celopéro“. Dokáže terén přirozeně zkopírovat, uleví vám při prudších nárazech (což ocení například jezdci, trpící problémy se zády).

Tip na článek  TikTok vévodí žebříčkům popularity – a to nejenom u teenagerů

Hardtail je naopak v tomto případě vhodnější pro rychlejší jízdu po rovnějším terénu a na jednodušších trailech. Oceníte ho i při delších stoupáních apod.

A kde se po takovém vybavením porozhlédnout? Doporučujeme například specialisty z eshop.singltrek.cz. K mání je tu vše – možná vás zaujme „jen“ dres na kolo nebo přímo celoodpružený cyklo model pro vaše náročné výlety. Nechte se překvapit širokou nabídkou a příznivými cenami. Rádi vám poradí s výběrem a doporučí to nejvhodnější řešení pro jakoukoliv situaci.

Mountain Bike Cycling Exercise  - jotoya / Pixabay
jotoya / Pixabay