Jak si poradit s velikostí naší koupelny?

Čas strávený v koupelně je časem relaxace a odpočinku. Ke spokojenosti však nestačí jen místnost s tekoucí teplou vodou zaplněná luxusními zařizovacími předměty. Více než to je důležitá její velikost i uspořádání.

Malá koupelna

Minimální vybavení koupelny lze efektivně umístit už na plochu 2 × 2 metry. Je vhodný sprchový kout se zkoseným rohem umožňujícím vstup do sprchy ze středu místnosti. Vedle umístíme klasické umývadlo a z druhé strany WC mísu.

Nechceme-li koupelnu bez vany, ale místa je málo, mohla by být východiskem vana krátká nebo sedací. Když ji doplníme zástěnou, bude sloužit současně jako sprcha.

Velká koupelna

Velkou koupelnu rozdělíme na část s WC a část sloužící ke koupání nebo sprchování. Umyvadlo musí být doplněno zrcadlem. Vlastní osvětlení zrcadla je potřebné stejně jako skříňka na toaletní potřeby. Nedáváme zrcadlo proti oknu, protože oslněni sluníčkem vidíme špatně. Věc, která dělá koupelnu koupelnou, je vana. Aby nám bylo ve vaně dobře, měli bychom se v ní cítit bezpečně a pohodlně. Umístíme-li tedy vanu do rohu, budeme mít krytá záda, dáme-li vanu do výklenku, jsme kryti ze tří stran. A mysleme i na to, že budeme stárnout, a tak by vana měla mít možnost úpravy nebo přidání prvků, které nám později umožní její používání. Jde o madla, schůdky nebo sedátka.

Tip na článek  Dětské zahradní domky a plastové skluzavky

Bezpečná podlaha

Podlaha by měla být „neklouzavá“. Mokré nohy na hladkých dlaždicích jsou vstupenkou na oddělení zlomenin, a co dovede volně položená předložka, si každý umí představit.

Ostatní zařízení

Není-li v bytě jiná vhodnější místnost, pak je v koupelně umístěna i pračka a sušička. Měli bychom jim vybrat takové místo, aby zařízení koupelny nerušily. Můžeme-li to ovlivnit, pak vybudujeme třeba výklenek, kam je postavíme. V prostoru nad nimi získáme úložná místa nebo sem můžeme zavěsit ohřívač vody či kotel etážového topení.

Dalším zařízením koupelny jsou police nebo skříňky. Do nich patří toaletní potřeby, koš na prádlo a prací prostředky. Někteří tu mívají uložené osušky a ručníky, je zde místo na lékárničku a další věci.

Nezáleží na tom, zda je u nás zvykem sprchovat se nebo zda milujeme koupel ve vaně plné pěny. Důležité je zařídit koupelnu účelně, abychom v ní měli pocit soukromí a bezpečí a aby pobyt v ní byl pro nás opravdu dobou odpočinku a sbírání nových sil.