Peřiny a polštáře: základy správného výběru i péče

Kvalitní spánek je pro naše fyzické zdraví i psychickou pohodu velmi důležitý. A pokud nás něco „ruší“, jen stěží se ráno probudíme svěží a odpočinutí.

Takových maličkostí může být celá řada, ale mezi ty nejčastější patří určitě špatně hřející deky nebo zmuchlané polštáře, které už nedokáží poskytnout naší hlavě a krční páteři tu správnou oporu. Problém nebývá jen ve špatném výběru, ale také v nezvládnuté údržbě.

Obyčejné deky někdy zklamou

Pro běžný pobyt v ložnici vám obvykle budou stačit standardně dostupné peřiny a polštáře. U nich se s častým praním příliš nepočítá, obvykle je nutné pouze vyčistit povlaky. Pro každotýdenní údržbu, jíž vyžadují třeba astmatici a alergici, určené nejsou.

O něco lépe je na tom prošívaná deka. Vnitřní náplň drží na svém místě a vysoká frekvence praní jí tedy nevadí. Jako hypoalergenní se používají zejména umělá vlákna. Podle kvality dokáží navodit třeba i pocit spánku v prachovém peří. Vynikají lehkostí, měkkostí a samozřejmě i vzdušností.

Vybírejte podle ročního období

Jedna přikrývka na celý rok však obvykle nestačí. Mějte v záloze alespoň dvě – tenkou a prodyšnou na léto a silnější (obvykle s prošíváním) pro zimní měsíce – hledejte výrazy jako TERMO, hřejivá apod.

Tip na článek  Lustr dokáže vašemu bytu dodat kouzlo. Nezanedbejte jeho výběr

Náš tip: pro opravdové milovníky tepla mohou přijít vhod i prodloužené přikrývky, do nichž lze snadno zabalit i nohy.

A jak na údržbu?

Pokud mají vaše lůžkoviny polyesterovou náplň, určitě se nemusíte bát jejich praní v pračce. Neublíží jim teplota 40 °C ani sušička. Jen žehlení se samozřejmě vyhněte. Pokud jim chcete vrátit jejich nadýchaný tvar, trochu je naklepejte. Pro jistotu si však vždy pečlivě prohlédněte příslušný štítek a návod u konkrétního produktu.

Rádi byste si pořídili sladěnou deku i polštář a to ve velikostech vhodných pro všechny členy rodiny? Navštivte e-shop Proloznici.cz, kde najdete vše potřebné a za příjemné ceny. Na první nákup pak můžete navíc dostat i lákavou slevu 5 %.

Peřiny a polštáře: základy správného výběru i péče