Umíte vybrat kleštiny tak, aby vám dobře posloužily?

Stále si lámete hlavu na tím, jak zajistit stabilitu třeba tyčovému materiálu, opracovávanému na soustruhu? A co oblíbené nástroje s válcovitou stopkou? V obou případech vám pomohou jedny velmi oblíbené a praktické pomůcky.

Říkáme jim kleštiny a kleštinové upínače a jejich funkce je vlastně úplně stejná jako u sklíčidla. Jen s tím rozdílem, že si poradí i v těch nejobtížnějších situacích, velmi jednoduše se ovládají a lze rychle změnit upínací průměr.

Co je to vlastně ta kleština?

Terminus technicus by zněl jednoduše – „strojní prvek s precizním sevřením“ Dodat musíme také to, že se kleštiny vždy vyrábějí z velmi odolných materiálů. Mají podobu vnější kuželovité plochy, při výrobě rozříznuté tak, aby mohla později opravdu pevně sevřít jakékoli těleso, které bude zasunuto do jejích útrob.

O tento aspekt se stará mimo jiné převlečná matice. Těleso je spojeno s tahovou trubkou a díky tomu dochází k otevření či zavření kleštin. A dělí se také podle typu konstrukce. Základními modely jsou tlačné a tažné kleštiny, ale v nabídce bývají i v rozpínacím anebo oboustranném provedení.

Tip na článek  Kde v Brně sehnat kvalitní nábytek?

Vyberte si vhodný typ podle plánovaného využití

Ovšem tyto šikovné pomocníky můžeme rozdělit i do dalších skupin. Podle toho, kde a na co je chcete používat, si vyberte jeden z těchto tří druhů:

  • podávací kleštiny,
  • kleštiny k upínání nástrojů,
  • kleštiny k upínání obrobků.

Pokud je porovnáme s již zmíněným čelistovým sklíčidlem, pak zjistíme, že jsou vybaveny jednodušší konstrukcí. Přesto disponují vysokou odolnost i při dlouhodobém používání. Negativem je ovšem o něco menší rozsah, který je pro vás k upínání dostupný.

Kde vám pomohou s výběrem?

Pokud stále nevíte, jaká varianta kleštin bude pro vás ta ideální, zamiřte k expertům. Česká firma KORAN se této problematice věnuje už přes 30 let. Kromě kleštin vám nabídne také veškeré další příslušenství. A ve hře je také zakázková kovovýroba. Zjistěte více přímo na stránkách Koran-rankov.cz.