Různé typy mikrofonů a jejich použití

V dnešní době si můžete vybrat z mnoha typů mikrofonů. Audio společnosti vyrábějí mimo jiné mikrofony pro nahrávání hudby, mikrofony pro podcasty a herní mikrofony. Nemluvě o mikrofonech zabudovaných ve sluchátkách, webových kamerách a reproduktorech. Pro výběr správného mikrofonu pro správný úkol je užitečné porozumět vlastnostem a chování různých typů mikrofonů.

Co je to vlastně mikrofon

Mikrofony zachycují zvukové vlny ve vzduchu a přeměňují je na identické elektrické signály. Chcete-li replikovat původní zvuk, můžete signály z výstupu mikrofonu poslat do mixéru nebo zvukového rozhraní pro nahrávání nebo do studiových monitorů (nebo mixážních sluchátek), které je opět přemění na zvukové vlny. Abyste však z reproduktoru dostali něco dobrého, musíte se ujistit, že na začátku dostanete něco dobrého. Proto vám přinášíme základní informace o tom, co můžete očekávat od různých mikrofonů.
Každý ze tří základních typů mikrofonů – dynamické mikrofony, kondenzátorové mikrofony a páskové mikrofony – má jinou metodu převodu zvuku na elektrický signál.

Všechny tři však mají stejnou základní konstrukci. Kapsle, někdy nazývaná přepážka, zachycuje zvuk a převádí jej na elektrickou energii. Uvnitř kapsle je membrána, tenká membrána, která se při kontaktu se zvukovými vlnami rozkmitá a zahájí proces přeměny.

Ideální typy mikrofonů pro danou situaci přímo snímají zamýšlený zdroj zvuku, například váš hlas nebo hudební nástroj, aniž by zachytily jakýkoli jiný zvuk v okolí. Například zpěvačka na pódiu potřebuje mikrofon, který zachytí její hlas a zároveň minimalizuje snímání nástrojů v kapele.

Liší se typy mikrofonů v záznamu?

Jednou z nejdůležitějších vlastností každého mikrofonu je jeho polární obraz neboli směr (směry), ze kterých mikrofon snímá zvuk. Některé mikrofony mohou snímat zvuk pouze přímo před sebou, jiné mohou snímat zvuk z libovolného směru.

Tři nejběžnější polární vzory jsou kardioidní, všesměrový a obousměrný (tzv. “osmička”).

Kardioidní mikrofony jsou jednosměrné. Snímají výrazně více zvuku z přední části kapsle než ze zadní a bočních stran. Název kardioida vychází z tvaru připomínajícího srdce, který vidíte na schématu polárního diagramu.

Většina jednosměrných mikrofonů spotřebitelské a hobby třídy má alespoň jeden ze tří kardioidních vzorů.

Superkardioidní mikrofony jsou více zaměřené na přední část než kardioidní mikrofony, ale mají malý lalok, který snímá zezadu, ale na mnohem nižší úrovni.

Hyperkardioidní mikrofony zabraňují většímu pronikání zvuku ze stran, ale zachycují o něco více šumu přímo za kapslí. Inženýři často volí hyperkardioidní nebo superkardioidní mikrofony, když i u kardioidního mikrofonu dochází k přílišnému pronikání zvuku z jiných zdrojů.

Pokud vám nezáleží na okolním hluku, můžete použít všesměrový mikrofon, který snímá stejně ze všech směrů. Skvěle se hodí v situacích, kdy chcete nahrávat zdroje na více než jedné straně mikrofonu. Pokud jste někdy viděli více zpěváků shromážděných kolem jednoho mikrofonu, pravděpodobně používali jeden z nich.

Všesměrový mikrofon se nejlépe používá v nahrávacím studiu, kde můžete kontrolovat okolní hluk, nebo v situaci, kdy chcete nahrávat vše kolem sebe. Představte si, že nahráváte akustickou kytaru v katedrále a chcete, aby součástí nahrávky byla i akustika místnosti.

A konečně, obousměrné mikrofony snímají stejně z obou stran kapsle, ale odmítají zvuk přicházející zepředu. Díky tomu jsou ve studiu užitečné v situacích, kdy chcete nahrávat například zpěváka v pozadí na obou stranách mikrofonu, ale minimalizovat pronikání zvuku z nástroje umístěného před ním.

Jak vybírat z typů mikrofonů

Při výběru z mnoha typů mikrofonů je nejdůležitější položit si otázku: “K čemu ho potřebuji?”.

Pokud hledáte nejlepší mikrofon pro podcast a chcete nahrávat pouze svůj hlas, je pravděpodobně nejlepší volbou velkomembránový kondenzátor, protože vyniká v reprodukci hlasu. Nebudete potřebovat více polárních vzorů, stačí kardioida. Pokud nevlastníte zvukové rozhraní, můžete pro nahrávání podcastů zvážit USB kondenzátorový mikrofon. Výhodou USB mikrofonu je, že jej můžete zapojit přímo do kompatibilního portu počítače bez dalšího hardwaru.

Pokud však hledáte univerzální studiový mikrofon pro nahrávání, budete pravděpodobně používat zvukové rozhraní. Proto je pravděpodobně nejlepší volbou velkomembránový kondenzátorový mikrofon XLR s více vzory, a to kvůli jeho kvalitě a všestrannosti. Předpokládejme však, že hledáte výhradně mikrofon pro nahrávání akustických nástrojů. V takovém případě byste možná měli zvážit model s malou membránou, který vám pravděpodobně poskytne vynikající vysokofrekvenční a přechodovou charakteristiku.

Kardioidním dynamickým mikrofonem pro živé vokály nic nezkazíte. Je to téměř univerzální volba živých zvukařů po celém světě. Pokud se při vystoupení rádi pohybujete po pódiu, můžete zvážit pořízení bezdrátového mikrofonu, který kromě mikrofonu obsahuje i přijímač.

Klišé “dostanete to, za co si zaplatíte” platí zejména pro typy mikrofonů. Ať už jej připojujete ke zvukovému rozhraní, mixéru nebo počítači přes USB, mikrofon je nejdůležitější součástí signálového řetězce. Pokud neposkytuje autentickou reprodukci zdroje, je veškeré ostatní vybavení irelevantní. Doufejme, že vám tento podrobný průvodce různými typy mikrofonů pomůže najít ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Sponzorovaný článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *