Proč je intimní hygiena důležitá?

Intimní hygiena by měla být pro tebe rutinou. Je to totiž nejen základ dobré hygieny, ale také díky ní můžeš předcházet různým gynekologickým problémům a mykózám. Co to tedy znamená? A jak o sebe správně pečovat? Správná intimní hygiena nespočívá v tom, že se budeš co nejčastěji mýt na intimních partiích, ale ve správné volbě mýdel.

Všeho moc škodí!

Intimní partie mají svou přirozenou mikroflóru a obranyschopnost, kterou je potřeba neustále udržovat. Časté mytí ti tedy může naopak škodit, protože mění pH pochvy, které je běžně kyselé, čímž hubí bakterie a je tedy pro tvoji obranyschopnost potřeba. Při častém mytí ho narušuješ a napomáháš tak průchodu různým bakterií a následnému vzniku zánětu. Další příčinou vzniku zánětů, mykóz a infekcí může být užívání antibiotik nebo stres.

Také nevhodné spodní prádlo hraje při vzniku gynekologických potíží velkou roli. Spodní prádlo, které je převážně ze syntetických materiálů, je neprodyšné a zvyšuje pravděpodobnost vzniku infekce. Měla bys tedy nosit prodyšné a pohodlné oblečení, a to obzvláště v letním období.

Dávej také pozor na mokré plavky a nenechávej je příliš dlouho na sobě, protože tak podporuješ vznik zapářky, což je pro bakterie doslova ráj! Dále také používání pracích prostředků na tvé spodní a ložní prádlo ve velkém množství může škodit.

žena, intimita, hygiena
Proč je intimní hygiena důležitá?

Jaké přípravky používat

V dnešní době je přípravků pro intimní hygienu na trhu opravdu dostatek, takže se nemusíš bát, že bys žádný nesehnala. Tyto prostředky jsou většinou ve formě tekutých gelů, které by měly obsahovat nejlépe Tea-Tree olej nebo laktobacily, což jsou bakterie, které napomáhají k udržování správné mikroflóry v pochvě, a také k její obranyschopnosti.

Tip na článek  Jak provést pročištění organismu?

Gely pro intimní hygienu bys měla používat maximálně 2-3× týdně, pokud ovšem trpíš zrovna gynekologickými nebo mykotickými potížemi, musíš gel používat každý den. Jestliže tvé potíže trvají už delší dobu, měla bys neprodleně navštívit gynekologa!

Během dne můžeš na intimní partie použít speciální navlhčené ubrousky k tomu určené. Využívat bys je měla například na cestách a v parných letních dnech, kdy nemáš možnost se ihned osprchovat nebo umýt. Nic nezkazíš, když je použiješ například po pohlavním styku.

Hygiena v době menstruace

V době menstruace by tvá hygiena měla být obzvláště pečlivá a častá, protože v této době jsi ještě více náchylnější k různým nemocem. Menstruační krev totiž narušuje také přirozenou kyselou mikroflóru pochvy.

Měla by ses tedy pravidelně sprchovat, minimálně 1× denně každý večer. Koupání se raději vyhýbej. Při koupání totiž zvyšuješ pravděpodobnost vzniku infekce. Menstruační vložky vyměňuj co nejčastěji – po pár hodinách. Tampón můžeš mít déle, ale nepřekračuj 8 hodin, mohlo by dojít k toxickému šoku!